Om oss

För framtidens vård och omsorg

Vi tror på att utmana det vanliga, tänka annorlunda och på att tjänster och produkter blir bättre om kunder och användare är med i processen. På Hälsoteknikcentrum Halland arbetar vi med att förändra vård och omsorgssektorn. Vi verkar i ett ständigt växlande behov av produkter och tjänster med målet att stimulera och motivera utvecklingen av innovationer. Vi fokuserar på att utveckla, utforska och utmana idéer, tjänster och produkter för sjukvård, omsorg och hälsosektorn. Vi hjälper innovatörer och företag med allt från litteraturstudier, behovsanalyser, marknadsundersökningar till prototyp- och produktutveckling samt att testa din nya produkt, tjänst eller ditt arbetssätt ute i verksamheter inom kommunal eller regional vård- och omsorg.

Med vår förankring till Högskolan i Halmstad är det möjligt att studera de viktiga komponenter som rör din produkt eller tjänst – som är till nytta för slutkunden. Hälsoteknikcentrum Halland har inte bara ett väl förankrat samarbete med Högskolan i Halmstad utan även de halländska kommunerna och Region Halland. Här arbetar vi tillsammans med studenter och forskare från högskolan, kommun- och regionkoordinatorer samt entreprenörer och företagare i utvecklingen av morgondagens hälsoinnovationer.

Vi tror på att utmana det vanliga, och vi kan vara ditt stöd på vägen!

HiCube – behovsorienterad hälsoinnovationsarena

Målet med HiCube är att skapa och vidareutveckla en hållbar hälsoinnovationsarena, som skapar nytta, innovation och långsiktiga effekter nationellt inom hälsoinnovationsområdet. Vidare ska projektet höja konkurrenskraften hos befintliga företag, bidra till framtagande av nya behovsdrivna innovationer, samt bidra till att möjliggöra gynnsamma strukturförändringar för hälsa, vård- och omsorgsverksamheter i Sverige.

Hälsoteknikcentrum Halland och Högskolan i Halmstad bedriver mellan 2015 och 2018 projektet “HiCube – behovsorienterad hälsoinnovationsarena” med finansiering från Europeiska Regionalfonden, ERUF samt Region Halland och de halländska kommunerna. I projektet arbetar de halländska kommunerna, Region Halland och Högskolan i Halmstad tillsammans för att stimulera utvecklingen av nya produkter och tjänster inom hälso- och sjukvård. I verksamheten finns samverkanskoordinatorer från de halländska kommunerna och Region Halland som tillsammans med forskare och studenter från Högskolan i Halmstad samt näringsliv utvecklar morgondagens hälsoinnovationer.

 

 

Produkter och tjänster
Projekt
Samarbetsföretag
Vetenskapliga artiklar

Besök oss i Halmstad

Vi på Hälsoteknikcentrum Halland

Vi tycker att olika är bra och arbetar för att vara en tvärvetenskaplig plattform där människor med olika utbildningsbakgrund och erfarenhet kan mötas. Olika, men enade i intresset av och passionen för att utveckla morgondagens vård och omsorg.

Anne-Christine Hertz
Anne-Christine Hertz

Verksamhetsansvarig

Idag är en ny dag med nya möjligheter.

+46 70 538 45 55
anne-christine.hertz@hh.se

Emma Börjesson
Emma Börjesson

Projektledare TestMiljö Halland, jämställdhetsansvarig

Denna dagen, ett liv.

+46 76 721 91 61
emma.borjesson@hh.se

Loisa Cedergren
Loisa Cedergren

Projektledare TestMiljö Halland (Föräldraledig)

Det är bra att ha en plan B.

+46 72 180 13 77
loisa.cedergren@hh.se

Elin Jonsson
Elin Jonsson

Studentkoordinator, Projektledare

Det är bättre att ångra något du gjort än något du aldrig gjorde.

+46 72 977 37 62
elin.jonsson@hh.se

Lina Lundgren
Lina Lundgren

Projektledare

Glad, effektiv och bra.

+46 72 977 36 61
lina.lundgren@hh.se

Cecilia Garell
Cecilia Garell

Projektledare

Välj glädjen.

+46 73 303 96 28
cecilia.garell@hh.se

Pelle Viberg
Pelle Viberg

Projektledare

Försök igen, men på ett nytt sätt.

+46 70 220 33 82
pelle@swedishadrenaline.com

Virginia Wiman
Virginia Wiman

Projektledare

Agera så slipper du reagera.

+46 72 381 28 47
virginia.wiman@hh.se

Josefine Henriksson
Josefine Henriksson

Klusterkoordinator, projektadministratör

Allt börjar med ett möte.

+46 70 662 14 05
josefine.henriksson@hh.se

Rikard Malmberg
Rikard Malmberg

Klusterkoordinator

Var nyfiken och sjung mycket.

+46 70 893 82 95
rikard.malmberg@hh.se

Jens Lundström
Jens Lundström

Forskningskoordinator

Bara gör det! (men tänk en hel del före, under och efter du gjort det...)

+46 72 396 00 23
jens.lundstrom@hh.se

Eva Hjort Telhede
Eva Hjort Telhede

Forskningskoordinator

+46 70 441 63 50
eva.hjort_telhede@hh.se

Wagner Ourique de Morais
Wagner Ourique de Morais

Forskningsingenjör

+46 76 171 00 28
wagner.demorais@hh.se

Richard Lindström
Richard Lindström

Regional samordnare e-hälsa Halland

Rätt information via rätt teknik i rätt tid.

+46 72 386 62 19
richard.lindstrom@halmstad.se

Charlotta Hemmendy
Charlotta Hemmendy

Regionkoordinator

Var modig och våga prova.

+46 72 973 09 64
charlotta.hemmendy@regionhalland.se

Helena Mortenius
Helena Mortenius

Regionkoordinator

Titta aldrig ner när du tar nästa steg. Bara den som höjer blicken och fokuserar på horisonten hittar rätta vägen.

+46 72 962 67 07
helena.mortenius@regionhalland.se

Magnus Lundblad
Magnus Lundblad

Regionkoordinator

Krångla inte till det, less is more.

+46 70 536 65 44
magnus.lundblad@regionhalland.se

Anna-Lena Gyllén
Anna-Lena Gyllén

Kommunkoordinator Varbergs Kommun

Ta det inte så allvarligt.

+46 70 623 98 76
anna-lena.gyllen@varberg.se

Amanda Melen
Amanda Melen

Kommunkoordinator Kungsbacka kommun


amanda.melen@kungsbacka.se

Kjell Lundblad
Kjell Lundblad

Kommunkoordinator Falkenbergs Kommun

Ge aldrig upp.

+46 76 495 43 05
kjell.lundblad@falkenberg.se

Caroline Strid
Caroline Strid

Kommunkoordinator Laholms kommun

Gör mer av det som gör dig glad, så blir det bra.

+46 72 528 54 00
caroline.strid@laholm.se

Isabella Johansson
Isabella Johansson

Kommunikatör, grafisk designer

Livet är som att cykla, för att behålla balansen måste du vara i rörelse.

+46 70 996 21 72
isabella.johansson@hh.se

Max Angenius
Max Angenius

UX Designer

Max är bäst. 😉

max.angenius@hh.se

Bengt Leidhem
Bengt Leidhem

Projektekonom

Carpe diem.

+46 72 977 35 16
bengt.leidhem@hh.se

Har du en idé och vill få hjälp att utveckla den?
KONTAKTA OSS